You are currently viewing Maurycy Mochnacki a Powstanie Listopadowe

Maurycy Mochnacki a Powstanie Listopadowe

  • Post author:
  • Post category:Projekty

Kolejne widowisko patriotyczne zaprezentowane przez Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Morągu. Uroczystość odbyła się w MDK 28 listopada 2023r

Rozpoczęło się nietypowo od wysłuchania piosenki Marka Grechuta ”Ojczyzna” Jak współcześnie możemy interpretować pojęcie Ojczyzny. Jak rozumieli pojęcie słowa Ojczyzna przed 193 laty, bo tyle czasu upłynęło od wybuchu Powstania Listopadowego. Ale o naszych bohaterach czy powstania listopadowego, czy innego zrywu Polaków za wolność kraju powinniśmy pamiętać.  Trzeba pamiętać o tych, którzy oddali za nią życie i nie tylko – czy to było 100, 200 lat temu nieważne. Udział w wydarzeniu wspominającym Powstanie Listopadowe 1830 ma na celu kształtować postawy patriotyczne, służyć identyfikacji narodowej i kulturowej. Uroczystość przypomni ten trudny czas walki o niepodległość naszej Ojczyzny.

Wykład Maurycy Mochnacki a Powstanie Listopadowe, przedstawił profesor z katedry historii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie p, Norbert Kasarek. Prelegent w ciekawej, interesującej formie mówił nie tylko o faktach wydarzenia z 1830 roku, ale odsłonił wiele ciekawostek, historii związanych z ważnymi postaciami. Grupa teatralna „Post scriptum” przygotowała interpretację wiersza Jana Lechonia „Maurycy Mochnacki” Grupa literacka odczytała w wiersze „Reduta Ordona” i „Śmierć Pułkownika”

Organizatorzy w ramach zadania, przeprowadzili również konkurs wiedzy historycznej o Maurycym Mochnackim i jego roli w powstaniu 1830. Najwięcej punktów uzyskali zawodnicy z UTW. Natomiast 2 i 3 miejsca zajęli uczniowie szkół średnich z ZSCKR w Dobrocinie, ZSL w Morągu.Dziękujemy opiekunom szkół i dyrektorom za współpracę ze Stowarzyszeniem UTW.  Dziękujemy również żołnierzom, młodzieży, która tak licznie przybyła na nasza uroczystość.

Wydarzenie patriotyczne Maurycy Mochnacki a Powstanie Listopadowe, zostało zorganizowane z zadania Aktywizacja i przeciwdziałanie marginalizacji osób starszych – edycja 2023 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.