You are currently viewing „WIECZÓR Z FLAMENCO”

„WIECZÓR Z FLAMENCO”

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Morągu, 6 października w Galerii Ratusza zorganizowało  spotkanie ze sztuką flamenco w trzech, a nawet czterech odsłonach: taniec, fotografia, malarstwo, a także namiastkę przygody z kulinariami Hiszpańskimi.

Co to jest Flamenco?

To muzyka, śpiew, taniec, strój, zachowanie i tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie.

 To męska i kobieca forma, w której każdy ma swoją rolę i może wyrażać poprzez taniec swoje emocje zawarte w tekstach piosenek.(żalu ,smutku, cierpienia, tęsknoty, radości i i szczęścia ).

Flamenco pochodzi z południowej Hiszpanii, regionu Andaluzja . W 2010 roku flamenco zostało wpisane na listę  niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Od 2017 roku za sprawą p. Ireny Miotk  i kilkunastu koleżanek – słuchaczek UTW zafascynowanych tym tańcem, rozpoczęły przygodę z Flamenco. Grupę prowadzi wspaniała mentorka, w osobie Pani Magdaleny Faszcza. Właścicielki Studia Animacji Ruchowej RYTM w Olsztynie. Grupa Flamenco swoje umiejętności taneczne z sukcesem prezentowała w przeglądach i konkursach tańca. Panie chętnie zaprezentują się na lokalnych imprezach .Podziwiane za piękne wykonanie układów tanecznych , barwne stroje ,wdzięk ,uśmiech i radość.

Wystawa w Galerii Ratusza składa się z prezentacji fotografii tancerek, obrazów o tematyce flamenco i Hiszpanii – namalowanych przez słuchaczki z grupy malarskiej i naszych sympatyków. Wernisaż urozmaicił pokaz tańca , krótkie opowieści Pani Magdy, o flamenco, strojach, gadżetach wzbogacających widowiskowość tańca.. Na zakończenie uczestnicy spotkania mieli możliwość spróbować ,hiszpańskiej sangrii ,hiszpańskich wędlin, ziół, owoców, i ciasteczek migdałowych, sernika baskijskiego , ciasta pomarańczowego, słodyczy, churrosów……

Dziękujemy bardzo sponsorom „wernisażu” Państwu Annie i Bolesławowi Hlebowicz.

Wystawę można oglądać do 10 listopada w dni robocze od 8.00 -15.00.