Wystawa fotograficzna "Syn i Ojciec"
12 czerwca udostępniono kolejną wystawę w Galerii Ratuszowej.
Wystawa fotograficzna w takim doborze autorów zdjęć, wynika z terminu jej wystawienia- czerwiec. Kilka dni temu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Dziecka, stąd zaproszenie Piotrusia. Przed nami Dzień Ojca i tu ukłon w stronę taty p. Marka. Syn Piotr ma 8 lat, jest uczniem klasy I. Dość szybko zaczął „widzieć”, a nie „ patrzeć”, otaczający go świat. Zawsze uśmiechnięty, towarzyski, inteligentny gaduła. Swoją bezpośredniością zaskarbia sobie sympatie ludzi w różnym wieku. Ojciec fotografuje wszystko to, co przykuwa jego uwagę. Marek ma „oko” do detali i potrafi dostrzec piękno tam, gdzie inni widzą jedynie codzienność. Fotografuje wszystko, co go zaintryguje, niezależnie czy jest to, majestatyczny krajobraz, ciekawa twarz, czy urokliwa scena z życia codziennego. Zdjęcia Ojca przedstawiają Indie- codzienność, ulica. Zdjęcia Syna to urokliwe obrazki z Podlasia. Wystawę można zwiedzać do końca czerwca, w godzinach pracy ratusza. Zdjęcia z wernisażu wykonał p. M.Gąsecki.
„Droga Krzyżowa”
To tytuł nowej wystawy malarskiej w morąskim Ratuszu. Stowarzyszenie UTW, jako zadanie powierzone prowadzi Galerię. Prezentowane wystawy są zgodnie z założeniem programowym – rozpowszechnianie lokalnej twórczości artystycznej. Autorem prac obecnej wystawy jest Pan Mariusz Arsoba, mieszkaniec Miłakowa. Inspiracją do powstania poszczególnych stacji „drogi krzyżowej” był film „Pasja” Mela Gibsona – ostatnie 12 godzin życia, męki Chrystusa. Technika prac jest różnorodna od scen realistycznych po imersję
i ekspresję. Poszczególne obrazy są bardzo sugestywne, skłaniają do głębokiej refleksji. Wernisaż odbył się 12 marca. Wystawa godna tego, by w skupieniu i spokoju przyjrzeć się kolejnym obrazom. Dostępna do 28 marca, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-15.00. Czas, jaki przeżywamy do Świat Wielkanocnych jest szczególnym powodem by zobaczyć tę bardzo interesująca wystawę.
- Roman –UTW w Morągu
UTW ZAPRASZA
Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w ramach zadania publicznego. Rozpowszechnianie lokalnej twórczości artystycznej i prowadzenia galerii w Ratuszu prezentuje Nowe wernisaże w GALERII RATUSZOWEJ
W czwartek 22 lutego odbyło się uroczyste otwarcie 2 wystaw: fotograficznej „Małdyty
w czarno-białej odsłonie” pani Joanny Dadeło – amatorki, pasjonatki. Używa popularnego sprzętu fotograficznego, ale duch, klimat, artyzm jest wynikiem wrażliwości Pani Joanny, wyczuciem chwili i wielu jej wędrówek, po miejscach, które sobie upodobała szczególnie lub były jej inspiracją, czy też obiektem jej zainteresowania. Każdy zatrzymany w kadrze obraz jest ciekawy dla obserwatora. Niektóre stanowią zagadkę nawet dla znawcy tego regionu „Naszej Małej Ojczyzny” Fotografie zdobią dużą salę ślubów, hol i pierwsze piętro Ratusza. Druga wystawa malarska, zdobi małą salę ratusza, ale jej znaczenie jest ogromne. Tytuł „STOP depresji” Wernisaż wystawy odbył się równo w przeddzień Światowego Dnia Depresji”, Co uzmysławia fakt jak groźna i powszechna staje się ta choroba. Zapadają na nią osoby w każdym wieku. Inicjatorem wydarzenia jest p. Jarosław Rowicki – zna problem depresji z autopsji.
Otwarcie tej wystawy wzbogacone zostało krótkim amatorskim filmem obrazującym problem depresji wśród młodzieży. Odwiedzając tę wystawę możemy zobaczyć autoportret młodej dziewczyny i przeczytać jej list skierowany do nas, ludzi nie rozumiejących tej ciężkiej choroby. Prace podarowane przez artystów lokalnych i nie tylko o różnorodnej tematyce. W galerii można je oglądać przez kolejne dwa tygodnie. Każdy obraz można zakupić w drodze licytacji na ten szczytny cel. Już teraz za pośrednictwem Facebooka. Link; Licytacje STOPdepresji (https://www.facebook.com/share/Qhe649CwtWMxgPFN/?mibextid=K35XfP .
Kolejnym działaniem w powyższym temacie będzie wykład p. Magdaleny Mudry „Fitoterapia w leczeniu depresji”, 15 marca, godzina 13.00 w Sali sesyjnej Ratusza. Wstęp wolny.
- All
„WIECZÓR Z FLAMENCO”
Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Morągu, 6 października w Galerii Ratusza zorganizowało spotkanie ze sztuką flamenco w trzech, a nawet czterech odsłonach: taniec, fotografia, malarstwo, a także namiastkę przygody z kulinariami Hiszpańskimi.
Co to jest Flamenco?
To muzyka, śpiew, taniec, strój, zachowanie i tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie.
To męska i kobieca forma, w której każdy ma swoją rolę i może wyrażać poprzez taniec swoje emocje zawarte w tekstach piosenek.(żalu ,smutku, cierpienia, tęsknoty, radości i i szczęścia ).
Flamenco pochodzi z południowej Hiszpanii, regionu Andaluzja . W 2010 roku flamenco zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
Od 2017 roku za sprawą p. Ireny Miotk i kilkunastu koleżanek – słuchaczek UTW zafascynowanych tym tańcem, rozpoczęły przygodę z Flamenco. Grupę prowadzi wspaniała mentorka, w osobie Pani Magdaleny Faszcza. Właścicielki Studia Animacji Ruchowej RYTM w Olsztynie. Grupa Flamenco swoje umiejętności taneczne z sukcesem prezentowała w przeglądach i konkursach tańca. Panie chętnie zaprezentują się na lokalnych imprezach .Podziwiane za piękne wykonanie układów tanecznych , barwne stroje ,wdzięk ,uśmiech i radość.
Wystawa w Galerii Ratusza składa się z prezentacji fotografii tancerek, obrazów o tematyce flamenco i Hiszpanii – namalowanych przez słuchaczki z grupy malarskiej i naszych sympatyków. Wernisaż urozmaicił pokaz tańca , krótkie opowieści Pani Magdy, o flamenco, strojach, gadżetach wzbogacających widowiskowość tańca.. Na zakończenie uczestnicy spotkania mieli możliwość spróbować ,hiszpańskiej sangrii ,hiszpańskich wędlin, ziół, owoców, i ciasteczek migdałowych, sernika baskijskiego , ciasta pomarańczowego, słodyczy, churrosów……
Dziękujemy bardzo sponsorom „wernisażu” Państwu Annie i Bolesławowi Hlebowicz.
Wystawę można oglądać do 10 listopada w dni robocze od 8.00 -15.00.
.
- All
Finisaż wystawy malarstwa słuchaczek UTW
5 września 2023r – Galeria Ratuszowa
Początek zajęć na UTW w Morągu, rozpoczął się Finisażem wystawy 2 grup malarskich.
Ze względu na okres wakacyjny, zamiast wernisażu był finisaż. Prace zdobiły salę ślubów już od 15 lipca i „cieszyły oczy i umysły niejednego turysty”. Wystawa „Piękno malowane duszą artysty” prezentuje prace słuchaczek UTW, które malują już od 2007 roku i posługują się różnymi, często bardzo nowatorskimi technikami. Przedstawiają różne oblicza przyrody ukazując ich piękno.Znalazły się tu obrazy artystek niejednokrotnie wyróżnianych na wielu konkursach, przeglądach w kraju i za granicą.
W drugiej Sali prezentowane są prace grupy „młodych malarek”, które swoją „zabawę z pędzlem” rozpoczęły przed 2 laty. Tytuł tej wystawy „Inne spojrzenie” przedstawia prace skłaniające do refleksji. Mentorką i opiekunką tej grupy jest Pani Janina Ślefarska.
- All
Kolejne wystawy w UTW Morąg
27 kwietnia 2023
Otwarcie dwóch wystaw.
Pierwsza,- na Sali dużej , w tej sali , to wystawa fotograficzna , grupy Foto Zen , pod tytułem” Fotografia w czasie zarazy”. Pierwszy raz gościliśmy grupę fotograficzną Foto Zen w styczniu 2020 r
Druga wystawa pt. „Sztuka czy terapia”(w Sali mniejszej), to prace naszych koleżanek, które zechciały się podzielić swoją nową pasją.
Co łączy te wystawy?
Mamy za sobą czas pandemii , długi czas izolacji . Nie mówimy tutaj o tym jakie rozwiązania były dobre, jakie złe, tylko o tym jak sobie radziliśmy. Każdy robił ,to na swój sposób: książki, filmy , wszelkiego rodzaju socjal media, ale też odkrywanie w sobie nowych możliwości , nowych talentów . I tak Grupa Foto „poszła ” drogą odkrywania piękna, piękna chwili, piękna nieoczywistego, piękna w brzydocie. Przewodnia fotografia to zniszczony pomost – mówi wiele. Interpretacja dowolna.
Panie pokazały, jak pięknie i kreatywnie spędzić czas w domu, jak uwolnić pozytywny sposób myślenia, wykazać swoją kreatywność, a przez to osiągnąć radość i spokój.
.
- All
Rozpowszechnianie lokalnej twórczości artystycznej i prowadzenie galerii w Ratuszu.
Kolejna propozycja Stowarzyszenia UTW w realizacji zadania publicznego. Rozpowszechnianie lokalnej twórczości artystycznej i prowadzenie galerii w Ratuszu.
9 marca 2023 – wernisaż dwóch wystaw:
- Uczennicy szkoły średniej Julii Puchałko „Poszukiwanie…”
- Słuchaczek UTW z grupy malarskiej „Świat w oku”
Prelekcję na temat „Spotkanie pokoleń w artystycznej podróży” wygłosiła p. Janina Ślefarska. Zwróciła uwagę na potrzebą malowania, jako swoistej podróży w inną rzeczywistość.
Różnorodność prac, bogactwo tematyczne, technika wykonania to argumenty, dla których warto przyjść i zobaczyć prace.
- All
„Lęk i nadzieja. Ukraińscy artyści wobec wojny”.
„Wystawa „Lęk i nadzieja. Ukraińcy artyści wobec wojny” to zbiór historii opowiadających o rozłące, tęsknocie i samotności. Ukraińscy uchodźcy zgodzili się podzielić swoimi wojennymi doświadczeniami z publicznością wystawy, aby pokazać wojnę na Ukrainie z perspektywy człowieka, nie liczb i statystyk.
Wystawa powstała z inicjatywy Instytutu Literatury, a bohaterami wystawy są jej współpracownicy oraz rezydenci. Literaci odnoszący sukcesy przed eskalacją wojny, która dla Ukraińców trwa już 8 lat. Mija kolejny rok wojny, ciągłych walk, bombardowań miast. Okres ośmiu lat uświadamia istnienie pokolenie urodzonego w Europie, które nie zna życia w pokoju, a dziś zastanawia się kiedy je pozna? Artyści odnoszący sukcesy. Autorzy prozy, książek dla dzieci oraz poeci. Grupa ludzi, która jeszcze przed 24 lutego 2022 roku posiadała normalne, szczęśliwe życia, w którym spełniała się zawodowo. Dziś mieszkając w Krakowie są wdzięczni losowi za Kraków, który dał schronienie im i ich dzieciom; stał się nowym, bezpiecznym domem. Równocześnie są to ludzie rozdarci na pół. Połowa serca mieszka na Ukrainie z rodziną i przyjaciółmi, którzy zostali w ojczyźnie. Mężowie zostali na Ukrainie, gotowi bronić kraju. Połowa serce buduje chwilową, nową rzeczywistość w Polsce. Chwilową, bo wszyscy oni chcą wrócić do swoich domów.
Wystawa Lęk i nadzieja opowiada historię strachu, walki, nadziei i wiary w zwycięstwo, powrotu do normalności. Artyści dwojako dzielą się swoimi doświadczeniami. Opowiadając o swoim doświadczeniu z pierwszych dni wojny oraz przez dzielenie się swoją poezją.”
Wystawa została podzielona na dwie części dostępne do zwiedzania w Galerii Ratuszowej i wypożyczalni dla dorosłych MBP w Morągu, w dniach 16.01-28.02.2023 r. Wernisaż otwierający wystawę odbył się w czwartek, 19 stycznia o godz. 16: 00 w Ratuszu Miejskim. Serdecznie zapraszamy do odwiedzania Galerii. Istnieje możliwość umówienia się z Kuratorem wystawy. Tel. do kontaktu 503 399 988.
- All
„ZIMA NA OBRAZACH”
Już od 14 grudnia 2022 w GALERII RATUSZOWEJ mamy możliwość zwiedzania wystawy malarskiej pokazującej zimę w przyrodzie, krajobrazie architektury domostwa. Obrazy pięknie dekorują salę ślubów. Autorkami prac są koleżanki z grupy malarskiej – Małgorzata Jaśkowiak, Danuta Łoszkowska, Wanda Dunaj, Wiesława Sawicka, Melania Witkowska. Wystawa będzie czynna do 15 stycznia 2023.
———————————————————-
W małej Sali Galerii Ratuszowej, możemy podziwiać obrazy historyczne ww. Pań. Zostały wykonane na okoliczność uroczystości patriotycznej, „Jeśli Pieśń ma jakieś znaczenie…-dzieje hymnu Polski i jego twórcy”
Każdy obraz przedstawia inną scenę będąca nawiązaniem do hymnu Polski.
Zadanie realizowane z projektu Wojewody Warmińsko-Mazurskiego „Aktywizacja i przeciwdziałanie marginalizacji osób starszych”
- All
Miejsce, które warto zwiedzić, które warto zobaczyć.. UTW zaprasza
Galeria w Ratuszu Morąskim, na co dzień sala ślubów. To właśnie tu „zostały otwarte” dwie wystawy.
1.Fotograficzna „ Miejsca, które warto zobaczyć” p. Anny Dziubińskiej – miłośniczki podróżowania, zwiedzania miejsc, które warto zobaczyć w Polsce i na świecie. Pani Ania poznaje, fotografuje i pięknie opowiada o swoich podróżach na wykładach UTW. Bardzo skrupulatna, systematyczna w dokumentowaniu miejsc, które poznaje. Często jest doskonałym przewodnikiem, bowiem oprócz zdjęcia opowiada historię z nim związaną.
- All
- Malarska „Utrwalić piękno” p. Melanii Witkowskiej. To kolekcja 26 obrazów o tematyce bardzo różnej, od piękna przyrody po piękno ludzkiego ciała. Technika też różna od farby akrylowej po ekolinę. Pani Melania jest realistką szczegółu. Jej obrazy są bardzo czytelne i jednoznaczne. Dużo barw i pogodnego nieba. Malarstwo pasjonuje ją od dzieciństwa, ale sztuki malowania zaczęła uczyć się tu na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Morągu. Maluje od 15 lat, czego owocem jest 200 prac. Ma za sobą wiele wystaw w wielu miejscach, a jak powiedziała, w głowie pomysły na nowe dzieła.
- All