You are currently viewing <strong>„Lęk i nadzieja. Ukraińscy artyści wobec wojny”</strong>

„Lęk i nadzieja. Ukraińscy artyści wobec wojny”

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

 i Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu. Zapraszają na kolejną, wyjątkową wystawę – „Lęk i nadzieja. Ukraińscy artyści wobec wojny”. Kuratorem wystawy jest pani Maria Gąsecka, która tak opisuje promowaną przez siebie ekspozycję:

„Wystawa „Lęk i nadzieja. Ukraińcy artyści wobec wojny” to zbiór historii opowiadających o rozłące, tęsknocie i samotności. Ukraińscy uchodźcy zgodzili się podzielić swoimi wojennymi doświadczeniami z publicznością wystawy, aby pokazać wojnę na Ukrainie z perspektywy człowieka, nie liczb i statystyk.

Wystawa powstała z inicjatywy Instytutu Literatury, a bohaterami wystawy są jej współpracownicy oraz rezydenci. Literaci odnoszący sukcesy przed eskalacją wojny, która dla Ukraińców trwa już 8 lat. Mija kolejny rok wojny, ciągłych walk, bombardowań miast. Okres ośmiu lat uświadamia istnienie pokolenie urodzonego w Europie, które nie zna życia w pokoju, a dziś zastanawia się kiedy je pozna? Artyści odnoszący sukcesy. Autorzy prozy, książek dla dzieci oraz poeci. Grupa ludzi, która jeszcze przed 24 lutego 2022 roku posiadała normalne, szczęśliwe życia, w którym spełniała się zawodowo. Dziś mieszkając w Krakowie są wdzięczni losowi za Kraków, który dał schronienie im i ich dzieciom; stał się nowym, bezpiecznym domem. Równocześnie są to ludzie rozdarci na pół. Połowa serca mieszka na Ukrainie z rodziną i przyjaciółmi, którzy zostali w ojczyźnie. Mężowie zostali na Ukrainie, gotowi bronić kraju. Połowa serce buduje chwilową, nową rzeczywistość w Polsce. Chwilową, bo wszyscy oni chcą wrócić do swoich domów.

Wystawa Lęk i nadzieja opowiada historię strachu, walki, nadziei i wiary w zwycięstwo, powrotu do normalności. Artyści dwojako dzielą się swoimi doświadczeniami. Opowiadając o swoim doświadczeniu z pierwszych dni wojny oraz przez dzielenie się swoją poezją.”

Wystawa została podzielona na dwie części dostępne do zwiedzania w Galerii Ratuszowej i wypożyczalni dla dorosłych MBP w Morągu, w dniach 16.01-28.02.2023 r. Wernisaż otwierający wystawę odbył się w czwartek, 19 stycznia o godz. 16: 00 w Ratuszu Miejskim. Serdecznie zapraszamy do odwiedzania Galerii. Istnieje możliwość umówienia się z Kuratorem wystawy. Tel. do kontaktu 503 399 988.