Historia

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Morągu

Cel nadrzędny UTW, to bycie platformą spotykań i realizacji marzeń. Nie stresując się, z ufnością, że spotkamy dobrych ludzi, że czegoś nowego się dowiemy, nauczymy, coś się uda. Powyższe działania można realizować dzięki projektom z wniosków na zadania publiczne.

UTW zostało zarejestrowane w 2007r Jest to stowarzyszenie zwykłe, jesteśmy organizacją pożytku publicznego, (lecz nie zbieramy 1,5%). Już w pierwszym roku działalności zyskaliśmy 64 słuchaczy. Obecnie tj. w roku akademickim 2024/25 skupiamy 248 słuchaczy zwykłych i 20 członków honorowych. Członkowie honorowi to byli prezesi i Ci, którzy ukończyli 80 lat życia, jesteśmy dumni, iż chętnie korzystają z różnych form zajęć. Celem naszego Stowarzyszenia jest, min. działalność edukacyjna, propagowanie i popieranie różnorodnych form aktywności intelektualnej, kulturalnej, organizowanie działań na rzecz środowiska osób starszych, promowanie aktywnego spędzania wolnego czasu, organizowanie wypoczynku osób starszych, organizacja wolontariatu.  Na działania statutowe – realizację naszych celów, dysponujemy środkami ze składek członkowskich i projektów. Projekty to udział w otwartych konkursach dla organizacji pozarządowych, są to działania:

1.Od Burmistrza Morąga w ramach oferty na zadania publiczne o działalności pożytku publicznego i wolontariacie: rozpowszechnianie lokalnej twórczości artystycznej
 i prowadzenie galerii w Ratuszu, organizację imprez sportowo-rekreacyjnych dla mieszkańców Gminy Morąg, działania edukacyjne aktywizujące
mieszkańców będących w tzw. trzecim wieku”.

  1. Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego na organizację Wojewódzkiego Przeglądu Tańca „ODT-Oblicza Dojrzałego Tańca”
  2. Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego na realizację zadań z zakresu zdrowia publicznego określonych w Narodowym Programie Zdrowia na lata 2021-2025 – zadanie-Wspieranie aktywności społecznej seniorów oraz poprawa związanej ze zdrowiem, jakości życia osób starszych.
  3. Wojewody Warmińsko-Mazurskiego na zadanie „Aktywizacja i przeciwdziałanie marginalizacji osób starszych – edycja 2024”
  4. Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego na zadanie Organizacje obywatelskie na rzecz dobra wspólnego.
  5. Minister Rodziny i Polityki Społecznej na zadanie Aktywność społeczna seniorów.

Pozyskane środki wykorzystane zostają na realizację statutowych celów Stowarzyszenia. Dzięki nim zapewniamy cykliczność zajęć przez cały rok. Słuchacze UTW w Morągu, skorzystali z 56 projektów. Dzięki temu mogliśmy zapewnić wszystkim zainteresowanym członkom UTW wiele atrakcyjnych form aktywności edukacyjnej, kulturalnej, prozdrowotnej. W skład Zarządu Stowarzyszenia zgodnie ze Statutem i  KRS wchodzą: prezes, 2 wiceprezesów, sekretarz, skarbnik i 2 członków Zarządu. Zarząd pracuje woluntarystycznie. Na potrzeby rozliczenia projektów zatrudniamy księgową na umowę zlecenie. Rok rocznie prowadzimy ewaluację naszych działań statutowych. Jest to ankieta, w której słuchacze proponują nowe formy zajęć lub uroczystości. Od 2023 roku jesteśmy organizatorem Wojewódzkiego Przeglądu Tańca – impreza artystyczna, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Obecny skład Zarządu wybrany na Zebraniu Walnym słuchaczy UTW w kwietniu 2022 br. Ze starego składu pozostały 2 osoby prezes i wiceprezes, która w poprzedniej kadencji była członkiem zarządu. Prezes pracuje w Zarządzie od 2015 roku i właściwie od początku prowadzi sprawozdawczość każdego projektu a od 2017 roku samodzielnie pisze wnioski na poszczególne działania. Koordynuje pracą całego Zarządu. Wiceprezes ds. Finansowych i wiceprezes ds. Programowych. Kol. Wiceprezes ds. finansowych wykształcenie ekonomiczne –w pracy zawodowej główna księgowa, skrupulatna i szczegółowa. Wiceprezes ds. programowych to osoba łatwo nawiązująca kontakty i szybko ucząca się, chętna do społecznych inicjatyw.
Zarząd UTW stara się pracować wspólnie, w ważnych działaniach do pracy przystępują wszyscy, np. inauguracja roku akademickiego lub przygotowania do jubileuszu. Istnieje taka potrzeba, gdyż jesteśmy jedną z najbardziej aktywnych organizacji seniorskich w naszym mieście i gminie.

Przykładem naszych działań jest Tygodniowy plan zajęć i tematyka wykładów w semestrze II 2024/25. Jest to obraz tego, co staramy się zaoferować naszym słuchaczom. Prelegenci wykładów to najczęściej społecznicy. Ponad to przynajmniej raz w miesiącu organizujemy wyjazdy do teatru, na koncert. Jeden raz w roku wycieczka 5 dniowa. Oczywiście wyjazdy do teatru, czy na wycieczkę finansujemy z naszych prywatnych środków.

Bo „ W życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, ale nauczyć się „tańczyć w deszczu” Parafrazując taką rolę spełnia stowarzyszenie szczególnie dla osób, które odchodzą na emeryturę i zaczynają realizować swoje marzenia, rozwijać pasje i odkrywać nowe zainteresowania lub dbać o zdrowie poprzez udział w wielu proponowanych formach zajęć prozdrowotnych, również uczestniczyć w cotygodniowych wykładach z różnych dziedzin życia. Podsumowując w UTW można bardzo wiele nawet „Tańczyć w deszczu”.

 

 

Maria Roman